Chauffør til transport af børn i autismeafdeling søges i Assens Kommune

dato

Trives du med at være omgivet af børn, og vil du medvirke til, at vores børn kommer sikkert frem og tilbage fra skole? Spreder du glæde og god stemning, og er du tålmodig, rummelig og omsorgsfuld? Så er du måske vores nye kollega!

Ved skoleårets start mandag den 11. august 2025 har vi brug for en chauffører, der kan køre én af vores minibusser. Vores søde børn i autismeafdelingen, skal transporteres til og fra skole.

Vores børn bor spredt i Assens Kommune, så det er en fordel at være lidt lokalkendt. Børnene hentes om morgenen og køres tilbage til hjemmet efter endt skolegang.

Hvem er du Ud over at have pædagogisk flair skal du kunne se dig selv i denne beskrivelse:

  • Du kan lide børn.
  • Du er tålmodig, omsorgsfuld, imødekommende og rummelig.
  • Du tror på, at børn som udgangspunkt altid gør det rigtige, hvis de kan.
  • Du spreder glæde og god stemning.
  • Du er mødestabil.
  • Du har almindeligt B-kørekort, kører sikkert og er frisk på et opfølgende kursus på køreteknisk anlæg.
Om jobbet Peter Willemoesskolens autismeafdeling vil pr. 1. augutst 2025 have min. 15 elever som skal tilbydes transport.

Vi tilbyder transport til alle børn i autismeafdelingen. Vi har to minibusser til rådighed, men foreløbigt kun én chauffør. Vi skal derfor bruge én chauffør mere.

Børnene i autismetilbuddet har brug for faste rutiner og struktur også omkring transporten til og fra skole. Børnene profiterer af en rolig og omsorgsfuld tilgang.

Dagen starter kl. ca. 6.30, hvor busserne kører ud for at hente eleverne, så børnene kan være i skole til kl. 8.00.

Eleverne køres hjem kl. ca. 15.00 og bussen parkeres således ca. kl. 16.00.

Busserne holder på Peter Willemoesskolen, så turene starter og slutter altid der.

Arbejdstiden er 20 timer pr. uge.

Hvem er vi Peter Willemoesskolen har ca. 225 elever fordelt på 0.–9. årgang, i specialklasser samt autismetilbud.

Vi er en afdelingsopdelt skole, der søger at skabe et inspirerende og alderssvarende pædagogisk og fagligt miljø.

Vi ønsker at skabe nærhed og lægger vægt på, at alle skal føle sig velkomne.

Der er på skolen et godt samarbejde med forældre og skolebestyrelse. Der er ikke langt til by og vand, og der findes dejlige områder med mange muligheder for aktiviteter.

Du vil blive en del af det store fællesskab, men du vil samtidig indgå i et lille chauførteam med chauffører, som er ansat til at køre for vores specialklasseelever.

Løn og ansættelsesforhold Løn og ansættelsesforhold sker i henhold til gældende overenskomst og ud fra reglerne om lokal løndannelse.

Vi gør opmærksom på, at børne- og straffeattest samt dokumentation for gyldigt kørekort indhentes, inden ansættelse kan finde sted.

Vil du vide mere Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte skoleleder Thomas Lykkegaard Pedersen på tlf. 64 74 77 97 / 20 80 23 75 eller viseskoleleder Heidi Jensen på tlf. 64 74 77 99.

Send din ansøgning og relevante bilag (kopi af kørekort, cv, udtalelser), så den er os i hænde senest søndag den 3. august 2025.

Samtaler forventes afholdt tirsdag den 5. august fra kl. 12.00.

Vi glæder os til at høre fra dig!

INFORMATIONER OM STILLINGEN:

- Arbejdspladsen ligger i:

Assens Kommune

-Virksomheden tilbyder:

dagarbejde

-Arbejdsgiver:

Assens Kommune, Rådhus Allé , 5610 Assens

-Ansøgning:

Ansøgningsfrist: 03-08-2025;

Se mere her: https://job.jobnet.dk/CV/FindWork/Details/ab7e248e-a9ac-43c8-8ce9-9d720c18ee06

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder JobNet.
Kilde: JobNet