Meditationer i Gamtofte: Find ro under månens faser

dato

Tag del i en unik meditationsoplevelse i Gamtofte Præstegård, hvor månens faser danner rammen om dyb ro og refleksion. Gennem guidede meditationer med Anders Fabricius kan du opleve en rejse mod indre fred og stilhed.

I efteråret inviteres du til en række meditationer i Gamtofte konfirmandstue, hvor månens faser bruges som en spejling af vores eget liv og eksistens. Uanset om du befinder dig i dit lys eller mørke, kan du i stilheden få fornemmelsen af noget dybere. Meditationerne er guidet af Anders Fabricius og har fokus på ro, stilhed, fred og det guddommelige.

Meditation under fuldmåne og nymåne

Den første meditation finder sted mandag den 26. oktober kl. 17.00 i forbindelse med fuldmånen. Den efterfølgende session er planlagt til mandag den 9. november kl. 17.00 under nymånen. Hver session varer ca. 50 minutter og giver deltagerne mulighed for at fordybe sig i en atmosfære af ro og refleksion.

Praktisk information

Datoer: Mandag den 26. oktober 2026 og mandag den 9. november 2026
Tidspunkt: Kl. 17.00
Sted: Gamtofte Præstegård, Gamtoftevej 41, Gamtofte, 5610 Assens
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut