Oplev bilernes verden i Strøjer Samlingen

dato

Træd ind i en verden fyldt med bilhistorier og smukke køretøjer hos Strøjer Samlingen i Assens. Lørdag den 1. februar 2025 kan voksne og bilentusiaster nyde en dag med fortællinger om bilerne, kaffe og kage, og en unik mulighed for at se bilerne på egen hånd.

Glem alt om en kedelig dag hjemme og tag i stedet til Strøjer Samlingen for at opleve Jørgen Strøjers imponerende bilsamling. Arrangementet byder på spændende fortællinger om bilerne, og der vil være rig mulighed for at stille spørgsmål til de kyndige rundvisere.

Program for dagen

Dørene åbner kl. 12.30, og herefter følger en velkomst og introduktion til bilerne fra kl. 12.45 til 13.45. Der er indlagt en pause fra 13.45 til 14.15, hvor gæsterne kan nyde kaffe og kage, inden fortællingerne fortsætter til kl. 15.00.

Fra kl. 15.00 til 15.30 er der mulighed for at gå på egen hånd og udforske bilerne nærmere, inden dagen afsluttes kl. 15.30.

En unik oplevelse for bilentusiaster

Strøjer Samlingen tilbyder en oplevelse, der aldrig vil gå i glemmebogen. Om du har besøgt samlingen før eller ej, vil der altid være noget nyt at opleve, da Jørgen Strøjer jævnligt skifter ud i bilerne og rundviserne fortæller forskellige historier.

Arrangementet er målrettet voksne, men unge med stor interesse for biler er også velkomne. Bemærk dog, at der ikke udbydes børnebilletter, da konceptet ikke egner sig til børn.

Hvis Jørgen Strøjer er hjemme, kan du endda være heldig at møde ham og høre hans personlige historier om bilerne.

Praktisk information
Dato: Lørdag 1. februar 2025
Tid: Kl. 12.29
Sted: Strøjer Samlingen, Bogyden 12, 5610 Assens
Entré: 345 kr



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut