Oplev Jørgen Strøjers bilsamling i Assens

dato

Tag med på en spændende rejse gennem bilhistorien i Strøjer Samlingen i Assens. I oktober 2026 åbner dørene for en række eksklusive arrangementer, hvor bilentusiaster kan opleve Jørgen Strøjers imponerende samling af biler. Hver dag byder på guidede rundvisninger, fortællinger og muligheden for at nyde kaffe og kage.

Strøjer Samlingen inviterer alle bilentusiaster til at opleve en unik samling af biler, der spænder over flere årtier. I weekenden den 3.-4. oktober 2026 kan du deltage i en guidet rundvisning, hvor du får fantastiske fortællinger om bilerne. Arrangementet starter kl. 12.30 og inkluderer en pause med kaffe og kage.

Fra den 10. til den 18. oktober 2026 byder Strøjer Samlingen på daglige rundvisninger i efterårsferien. Her kan du opleve Jørgen Strøjers private bilsamling, som består af mere end 70 biler fra øverste hylde. Hver dag åbner dørene kl. 13.59, og rundvisningen starter kl. 14.00 med en velkomst og introduktion.

Guidede rundvisninger og kaffeoplevelser

Under rundvisningerne vil du få indblik i bilernes historie og betydning, mens du nyder en kop kaffe og et stykke kage. Arrangementerne er en oplagt mulighed for at få stimuleret alle dine bilsanser og lære mere om bilernes fascinerende verden.

Efter rundvisningen kan du gå på opdagelse på egen hånd og se nærmere på bilerne, inden dagen afsluttes.

Praktisk Information
Datoer: 3.-4. oktober 2026 og 10.-18. oktober 2026
Tid: 3.-4. oktober kl. 12.30, 10.-18. oktober kl. 14.00
Sted: Strøjer Samlingen, Bogyden 12, 5610 Assens
Entré: 3.-4. oktober: 359 kr, 10.-18. oktober: 150-295 kr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut